Zašto zeleni karton nije besplatan

Bez autora
Jul 14 2013

I dok je u velikom broju osiguravajućih kuća „zeleni karton” naprasno pred odmore poskupeo za čak 50 odsto (na 3.000 dinara) ovaj dokument besplatan je u mnogim evropskim državama ili košta svega nekoliko evra. Vest o poskupljenju „zelenog kartona” izazvala je nezadovoljstvo mnogih koji će se ka letovalištima u Grčkoj uputiti preko Makedonije. Ova potvrda potrebna je i još samo za prolazak kroz Bosnu i Hercegovinu, koja je često alternativan pravac onima koji putuju ka Crnoj Gori. U Nemačkoj, Švajcarskoj, Austriji, Švedskoj… „zeleni karton” se dobija besplatno i nejasno je zbog čega osiguravajuće kuće u Srbiji „obično parče papira” naplaćuju po toj ceni. Kompanije ga u ovim državama izdaju prilikom osiguranja vozila, ili ih na zahtev klijenata šalju na kućnu adresu bez ikakvih troškova.

Zašto zeleni karton nije besplatanI dok je u velikom broju osiguravajućih kuća „zeleni karton” naprasno pred odmore poskupeo za čak 50 odsto (na 3.000 dinara) ovaj dokument besplatan je u mnogim evropskim državama ili košta svega nekoliko evra, saznaje „Politika”.

Vest o poskupljenju „zelenog kartona”, koju je naš list nedavno objavio, izazvala je nezadovoljstvo mnogih koji će se ka letovalištima u Grčkoj uputiti preko Makedonije. Ova potvrda potrebna je i još samo za prolazak kroz Bosnu i Hercegovinu, koja je često alternativan pravac onima koji putuju ka Crnoj Gori.

Tim povodom javljali su nam se i čitaoci iz Nemačke, Švajcarske, Austrije, Švedske… tvrdeći da se u ovim državama „zeleni karton” dobija besplatno i da im je nejasno zbog čega osiguravajuće kuće u Srbiji „obično parče papira” naplaćuju po toj ceni. Kompanije ga u ovim državama, kako kažu, izdaju prilikom osiguranja vozila, ili ih na zahtev klijenata šalju na kućnu adresu bez ikakvih troškova.

Na naše pitanje zbog čega se „zeleni karton” kod nas i dalje naplaćuje, kada on zapravo predstavlja međunarodnu potvrdu da je vozilo osigurano od autoodgovornosti, u Udruženju osiguravača Srbije (UOS) kažu „da je takva politika osiguravajućih kuća” priznajući da postoje države u kojima je „zeleni karton” besplatan. 

– Iako postoje države u kojima se „zeleni karton” ne naplaćuje, u većini zemalja se izdavanje tog dokumenta naplaćuje u skladu sa poslovnom politikom društava za osiguranje. Tako je u Srbiji– kažu u UOS-u.Kako navode, i pored toga što je Srbija član Evropske mreže osiguranja domaće osiguravajuće kuće niko ne obavezuje da ovaj dokument izdaje korisnicima besplatno.

Nekoliko poslednjih godina pred sezonu godišnjih odmora uobičajene su najave da će biti pokrenuti razgovori o potpisivanju bilateralnog sporazuma sa Makedonijom kako bi naši građani bili oslobođeni ovih ne tako beznačajnih troškova. To se još nije dogodilo, a po svemu sudeći i neće u dogledno vreme.

– Ukidanje ove obaveze je kompleksno pitanje koje uključuje nekoliko parametara, pre svega finansijsku stabilnost nacionalnog biroa „zelene karte” date države. U ovom trenutku ne postoje uslovi da se pristupi toj vrsti regulisanja prekogranične autoodgovornosti sa Makedonijom koja nema takav aranžman ni sa jednom drugom državom– navode u Udruženju osiguravača.

Inače, prema objašnjenju osiguravača „zeleni karton” obezbeđuje osiguravajuću zaštitu za eventualne materijalne štete u saobraćajnim nezgodama u inostranstvu. Od 1. januara 2012. godine nije potreban za putovanje u 27 zemalja članica Evropske unije, ali ni za putovanja u Švajcarsku, Norvešku, Island, Andoru, Hrvatsku i Crnu Goru.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik